Azerbaycan, Ermenistan’ın barış sürecine ilişkin iddialarına yanıt verdi

Hacızade, 1-3 Mart tarihleri ​​arasında düzenlenen Antalya Diplomatik Forumu (ADF) 2024’te Mirzoyan’ın AA muhabirine yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Yazılı bir açıklama yapan Hacızade, şunları söyledi: “Ermenistan Dışişleri Bakanı’nın uluslararası toplumu yanıltmaya yönelik bu tür açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi.

Hacızade, Mirzoyan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırın belirlenmesine ilişkin 1991 yılında imzalanan Almatı Deklarasyonu’na vurgu yaptığını, bölgedeki ulaşım yollarının bulundukları ülkenin egemenliği ve yetkisi altında olması gerektiğini hatırlattı. kendilerini konumlandırdılar ve şöyle dediler: “Dışişleri Bakanı “Temsil ettiğiniz ülkenin 30 yılı aşkın süredir tüm bu ilkeleri ihlal ettiğini insanlara unutturmaya çalışmanız üzüntü vericidir.” sözlerine yer verdi.

Ermenistan’ın İkinci Karabağ Savaşı sonrasında işgalci Karabağ rejimini desteklediğini, onlara silah ve mühimmat sağladığını ve silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından çıkarmadığını hatırlatan Hacızade, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ermenistan’ın ülkemizin toprak bütünlüğü ve egemenliğine ilişkin iddialarının devam etmesi, Dışişleri Bakanı’nın ifade ettiği görüşlerle ters orantılıdır. Ermenistan’ın her zaman atıfta bulunduğu Almatı Deklarasyonu’na bağlılık ve Karabağ’ın Azerbaycan’ın bir parçası olması konusundaki çekinceleri Herkes tanınmaya karşı geçerli yasal kuralların bulunduğunu bilir.

Ermenistan’ın son 3 yıldır varılan anlaşma ve yükümlülüklere aykırı olarak çeşitli bahanelerle ulaşım hatlarının açılmasını engellemesi, bu konuda anlaşmaya varmak için herhangi bir çözüm önermemesi ve sadece popülist açıklamalarda bulunması da etkenler arasında yer alıyor. Bölgedeki işbirliğine katkı sağlamayanlar.

Ermenistan’ın bu tür provokatif düşünceleri ve Azerbaycan karşıtı siyasi manipülasyonları ifade etmek yerine uluslararası yükümlülüklere saygı duyması ve barış sürecine sözle değil icraatla katkıda bulunması gerekir.”

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenistan gibi kendilerinin de “sınırların belirlenmesi ve çizilmesini içeren sınır çekme sürecinin 1991 yılında imzalanan Almatı Deklarasyonu çerçevesinde olması gerektiğini” savunduklarını söyledi. bu bildirinin barış anlaşması taslağına dahil edilmesini istediler ancak bu konuda Azerbaycan’dan olumlu bir yanıt alamadılar.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber