Taş Kağıt Makas dizisiyle gündeme gelen hipertimezi ödül mü, ceza mı?

KAYNAKCNN TÜRKÇE

Hiçbir şeyi unutmadan. Her zaman her şeyi hatırla. Bu hastalığın adı hipertimezidir. Dünyada nadir görülen bu hastalık Kanal D’nin yeni projesi Taş Kağıt Makas ile gündeme geldi.

Hipertimezi hastalığı yaşanan her anıyı hatırlamak anlamına gelir. O yüzden asla unutma. Kanal D’nin yeni dizisi Taş Kağıt Makas’ta Ekin Koç’un canlandırdığı Umut karakteri de bu hastalığa sahip ve olağanüstü hafızasıyla dikkat çekiyor.

Peki hipertimezi hastalığının insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Duman bu hipertimezi hakkında şunları söyledi: “Bu kişilerin istemsizce geçmişte yaşadıkları olayları, anıları ve deneyimleri zamana kadar detaylı bir şekilde hatırladıklarını görüyoruz. “Özellikle olumlu anılarınızı hatırlarken olumlu duygular yaşayabilirsiniz ancak olumsuz anılarınızı hatırlarken kaygı, endişe, huzursuzluk ve depresif belirtiler yaşayabilirsiniz ve bu durum ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.”

Taş Kağıt Makas dizisiyle gündeme gelen hipertimezi hastalığı ödül mü, ceza mı?

Peki bu hastalığın tedavisi var mı?

“Bilinen bir tedavisi yok ve buna ruhsal bozukluk denmiyor. Olumsuz olayları hatırlamak günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa psikolojik destek alabilirsiniz.”

Taş Kağıt Makas’ta cinayetin gizemi ortaya çıkacak mı? “Senin için ölürüm baba”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber