Microsoft, yapay zeka biriminin başına Suriyeli göçmen Mustafa Süleyman’ı atadı

Microsoft, tüketici yapay zeka birimine liderlik etmesi için DeepMind kurucu ortağı Mustafa Süleyman’ı işe aldı.

REKLAM

DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Süleyman, Microsoft’un yeni kurulan tüketici yapay zeka biriminin başına getirildi.

Yapay zeka dünyasında tanınmış bir ismin işe alınması, halihazırda ChatGPT’nin kurucusu OpenAI ile ortaklık içinde olan Microsoft için büyük bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Suriye’de doğup İngiltere’ye göç eden Süleyman şunları söyledi.

Süleyman, ChatGPT tarzı yapay zeka sağlayan modeller oluşturma konusunda OpenAI ve Anthropic’e rakip haline gelen Inflection’ın CEO’luğu görevinden ayrılacağını kaydetti.

Inflection kurucu ortağı Karen Simonyan da Microsoft ekibine katıldı.

OpenAI sözcüsü, “Mustafa ve Karen’ı yeni rollerinden dolayı tebrik ediyor ve onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Solomon’un DeepMind şirketi 2014 yılında Google tarafından 500 milyon dolara satın alındı ​​ve geçen yıl şirket Google’ın yapay zeka araştırma departmanıyla tamamen birleştirildi.

Üretken yapay zekayı benimseme konusunda en hızlı hareket eden şirketlerden biri olan Microsoft, bunu başta Copilot sohbet robotu olmak üzere çok sayıda ürüne entegre etti.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, bir blog yazısında yapay zeka inovasyonunun, Microsoft’un geçen yıl 13 milyar dolar yatırım yaptığı Sam Altman liderliğindeki bir şirket olan OpenAI ile ortaklığına bağlı olacağını söyledi.

Geçtiğimiz ay şirket, üretken yapay zeka alanında gelecek vaat eden bir şirket olarak kabul edilen Fransız startup Mistral AI ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Yapay zekadaki atılımlar, Microsoft’un piyasa değeri açısından dünyanın en büyük şirketi haline gelmesini ve Apple’ın ardından en üst sıraya yerleşmesini sağladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber