Mauro Icardi PFDK’ya sevk edildi! “Antalyaspor’da oynayabilecek” Galatasaray maçında

Galatasaray’ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Profesyonel Futbol Disiplin Komisyonu’na (PFDK) sevk edildi. TFF açıklamasında, Trendyol Süper Lig’de MKE Ankaragücü ile oynanan maçta Icardi’ye hakareti nedeniyle tedbirsiz yaptırım uygulandığı belirtildi.

Dr. Rezan Epözdemir, Mauro Icardi’nin PFDK’ya transferine ilişkin açıklama yaptı. Epözdemir, Pazar günü Antalyaspor maçına çıkıp çıkmayacağını merak eden İcardi hakkında açıklama yaptı.

Dr. Rezan Epözdemir’in açıklaması şöyle;

Mauro Icardi, Futbol Disiplin Talimatı’nın “KİŞİ HAKLARINA SALDIRI, HAKARET, TEHDİT VE TÜKÜRME” başlıklı 41. maddesi uyarınca Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşaviri tarafından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Söz konusu transfer tedbirsizce yapıldığı için Icardi önümüzdeki ilk maçta forma giyebilecek. Açıkça hukuka aykırı durumların ve gecikmenin zararlı olacağı durumların mevcut olması durumunda, tedbirli sevk mümkün olacaktır. Ancak, her ne kadar başvuru 41. madde uyarınca yapılmış olsa da, başvuru hukuki danışmanlık açısından ihtar alınmadan yapılmıştır. Dolayısıyla Icardi’nin sonraki ilk maçı oynamasına hiçbir engel yok. Yaptırımla ilgili nihai kararın verilmesi halinde ceza infaz edilecek. Herhangi bir yaptırım uygulanmadığı takdirde tedbirsiz yönlendirme nedeniyle herhangi bir hak kaybı yaşanmayacaktır. Futbol disiplin hukuku açısından bir diğer önemli tartışma ise görsellere dayalı yönlendirme yapılması imkânına ilişkindir. Aslında disiplin tedbirinin 75. maddesinde deliller açıkça anlatılıyor. 1. fıkra uyarınca maç görevlilerinin raporları, tarafların ve tanıkların ifadeleri, maddi deliller, bilirkişi raporları ve ses veya görüntü kayıtları kabul edilebilir delillerdir. Ancak bu video kaydında herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Yani video görüntülerinin maddi gerçeği her yönüyle kesin, açık ve net bir şekilde ortaya koyabilmesi gerekiyor. Ancak 2. fıkrada belirtilen sözlü disiplin ihlallerinde yayıncının görüntüleri de delil teşkil edebilir ancak VAR sisteminin uygulandığı müsabakalarda bu madde hükmü uygulanmaz. Dolayısıyla sözlü disiplin ihlali olsaydı, söz konusu maçta VAR sistemi uygulandığı için yayıncının görüntüleri delil olarak kabul edilmeyecekti. Disiplin kurulu üyeleri elbette delilleri değerlendirirken vicdanlarına göre karar vereceklerdir ama kanaatimce Futbol Disiplin Talimatı’nın 76. maddesinde önemli bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre maç görevlilerinin raporlarında yer alan hususlar, aksi ispat edilinceye kadar geçerli kabul edilir. Bu durumda da yarış komiserlerinin sunduğu raporlar arasında çelişki varsa ve somut olayda hangi raporun maddi gerçeğe karşılık geldiğini tespit etmek mümkün değilse; Oyun alanı içindeki hareketlerde hakemin raporu esas alınırken, oyun alanı dışındaki hareketlerde temsilcinin raporu esas alınır. Bahsi geçen 76. madde son derece önemlidir, çünkü kural olarak yarış komisyon üyelerinin raporları aksi kanıtlanmadıkça doğru kabul edilir. İhlalin oyun alanı içerisinde gerçekleştiği varsayıldığından bu ihlalin hakem raporunda belgelenmesi gerekmektedir. Söz konusu karşılaşmaya ilişkin hakem raporunda Icardi’ye yönelik ertelenebilir davaya ilişkin bir tespit bulunmuyor. Bu nedenle kesin delil teşkil eden resmi raporların aksinin ancak hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açık ve inkâr edilemez delillerle ispatlanması gerekir. Aksi takdirde Futbol Disiplin Talimatı’nın 76. maddesi uyarınca disiplin yaptırımı uygulanması mümkün olmayacaktır.

Gerçek zamanlı puanlama
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Icardi, PFDK'ya sevk edildiGalatasaray’ın Arjantinli futbolcusu Icardi, PFDK’ya sevk edildi
F.Bahçe'nin yorumu: Şanssızlık...F.Bahçe’nin yorumu: Şanssızlık…
F.Bahçe'nin Konferans Ligi rakibi belli oldu!F.Bahçe’nin Konferans Ligi rakibi belli oldu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber