İsrail çadır kenti vurdu, 29 kişi hayatını kaybetti – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail güçleri çarşamba günü Han Yunus bölgesindeki bir çadır kente hava saldırısı düzenledi. Filistinli yetkililere göre, 29 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan saatler sonra İsrail güçleri saldırı hattını güneye doğru ilerletti.

Bu kez Gazze kentine sadece belirli bölgelerin değil, tüm şehrin tahliyesi için “güvenli rotaları” gösteren haritalar ve Filistin halkının tahliyesi yönünde çağrıda bulunan broşürler bırakıldı.

İsrail uçaklarından atılan broşürlerde Filistinli sivillerin Gazze'nin güney merkezine doğru ilerlemesi çağrısı yapılıyor.

Ateşkes tehlikede

Hamas Salı gününden bu yana 60 kişinin ölümüne yol açan saldırıların ateşkes görüşmelerini tehlikeye attığını vurguladı.

Filistinli sağlık yetkilileri, hava saldırısında, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda yer alan Abassan kasabasındaki bir okulun önünde evleri yıkılan ailelerin çadırlarının vurulduğunu, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 29 kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail ordusu, saldırının ardından sivil kayıplarla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Ordu, kayıpların 7 Ekim baskınına katılan bir Hamas militanının “hassas mühimmat”la vurulması sonucu meydana geldiğini söyledi.

UNRWA BİNASINDAKİ TANKLAR

İsrail güçleri Çarşamba günü Gazze şehrinin iki bölgesinde saldırılarını yoğunlaştırdı. Bölge sakinlerine göre İsrail askerleri bazı bölgelerde ev ev aramalar yaptı ve tanklar çok sayıda evi bombaladı.

Bölge sakinleri, İsrail güçlerinin sahile giden ana yolda devriye gezdiğini, keskin nişancıların hâlâ sağlam olan bazı gökdelenlerin çatılarında bulunduğunu ve İsrail tanklarının, Birleşmiş Milletler'in Filistinli mültecilere yönelik yardım kuruluşu UNRWA'nın genel merkezine konuşlandırıldığını söyledi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze'de Hamas ve İslami Cihad militanlarına yönelik operasyonların devam ettiği, militanların UNRWA tesislerinden faaliyet göstererek burayı saldırı üssü olarak kullandıkları belirtildi.

Sivillerin bölgeden tahliyesini kolaylaştırmak için resmi koridorun açılmasının ardından İsrail askerleri seçilen binaya baskın düzenleyerek teröristleri yakın çatışmada etkisiz hale getirdi ve bölgede büyük miktarda mühimmat ele geçirdi.

KIZILAY ULAŞMIYOR

Filistin KızılayıGazze kentinde evlerinde mahsur kalan vatandaşlardan yardım çağrıları aldığını ancak bombardımanın yoğunluğu nedeniyle ekiplerinin mahsur kalan sivillere ulaşamadığını söyledi.

Filistin Kızılayı sözcüsü “Gazze Şehri'nden gelen bilgiler, sakinlerin trajik koşullarda yaşadığını gösteriyor. İsrail güçleri yerleşim bölgelerini hedef almaya ve insanları evlerinden ve barınaklarından çıkarmaya devam ediyor.” dedi.

Hamas yönetimindeki bölgedeki sağlık yetkilileri, savaşın başlamasından bu yana Gazze'de 38.000'den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber