İngiltere: Kanalı geçen göçmen sayısı 4 bin 600’ü aşarak rekor kırdı

Genel seçimlerin yaklaştığı ülkede son rekor veriler, bazı seçmenler için önemli bir endişe kaynağı olmayı sürdüren göçmen meselesinin artarak devam ettiğini gösteriyor.

REKLAM

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı ön verilere göre, bu yıl 26 Mart’a kadar 4 bin 644 kişinin bot gibi küçük teknelerle Kanalı geçmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Yılın ilk üç ayındaki bu rekor rakamın, Başbakan Rishi Sunak’a baş ağrısı veren göç sorununu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti.

Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 3 bin 770 iken, 2022’de 4 bin 62 olarak bir önceki rekor seviyeye ulaştı.

Rakamlar hakkında yorum yapan bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “Geçen yıl gelenlerin üçte birden fazla düştüğü başarıları daha da artırmaya kararlıyız.” dedi.

Sunak üzerindeki baskı artıyor

Göç meselesi bazı seçmenlerin en büyük endişesi olmayı sürdürürken, son verilerin kamuoyu yoklamalarında muhalefetteki İşçi Partisi’nin çok gerisinde kalan Muhafazakar Parti lideri Sunak üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor.

İşçi Partisi’nin göçmenlik sözcüsü Stephen Kinnock şunları söyledi: “Aksi yöndeki tüm delillere rağmen, Rishi Sunak İngiliz kamuoyuna küçük teknelerle gelenlerin düştüğünü ve tekneleri durdurma sözünün geçerli olduğunu anlatmaya devam ediyor.” dedi.

Başbakan Sunak, İngiltere’ye izinsiz gelenlerin Ruanda’ya sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu planınBunun insanları tehlikeli Kanalı geçmekten caydıracağını umuyor. Bir dizi yasal engelin ardından bu planın uygulanmasına ilişkin yasanın önümüzdeki ay parlamentoya dönmesi bekleniyor.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kanalı geçmeye devam eden kabul edilemez sayıda insanın altını çizdi ve Ruanda’ya uçuşların mümkün olan en kısa sürede başlatılması konusunda ısrar etti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber