“HPV’nin kansere neden olan türleri var, etmeyen türleri de var”

genişletmek

KAYNAK DHA

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hacer Köksal, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen genital siğillerin, genital bölgede cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun belirtisi olduğunu söyledi. Uzmanlar, insan papilloma virüsü olarak da adlandırılan HPV virüsünün 200’den fazla çeşidinin bulunduğunu ve bunların 40’ının genital siğillere neden olduğunu söyledi. Dr Köksal, şunları söyledi: “Siğillere en sık neden olan türler HPV 6 ve HPV 11’dir. Ancak bu HPV türleri kansere neden olmaz. HPV’ye bağlı kanserler rahim ağzı kanseri, vajinal kanser, dış genital bölge kanseri (vulva kanseri)’dir. ), anal kanserler, “Erkeklerde ağız, dudak ve dil kökü kanserleri, baş-boyun kanserleri ve penis kanserleri. İletişimin artması, ortalama cinsel yaşam yaşının azalması ve yeterli bilgi eksikliği gibi nedenlerle temas yoluyla bulaşan bu cilt hastalığı, korunma bilincinin oluşmadığı bir toplumda hızla artıyor” diye konuştu.

‘Korkma, Korunmasını Bil’

Uzman, hastalığın yayılmasını önlemek için toplumu HPV ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirmenin önemine dikkat çekti. Köksal, şu uyarılarda bulunuyor: “HPV’nin bulaşmasıyla birlikte genital bölgede deri benlerine benzeyen pek çok lezyonun gözlenebildiğini bilmek gerekir. Bu durumda bir uzmana başvurmak gerekir. Genital bölge, tüm vücut kontrol edilmeli. HPV’nin kadınların mukozalarında da bulunabileceği akılda tutulmalıdır.” mutlaka pap smear ve HPV PCR testi ile bir jinekolog tarafından muayene edilmelidir. HPV neden bu kadar ciddiye alınmalı? Çünkü bir kadına HPV tanısı konursa ve belirli türleri varsa rahim kanserine neden olabileceği unutulmamalıdır. HPV’nin kanserojen türleri vardır. Ona karşı aşılar var ‘HPV ve hastalar bilgilendirilmeli’ HPV aşısı cinsel olarak aktif yaşama başlamadan önce 9-13 yaşları arasında planlanmalıdır.Öte yandan çocukluk yaşını doldurmuş kadınlar da ömür boyu HPV aşısı yaptırabilirler. Yetişkinlikte uygulanan aşılar 3 doz, çocukluk döneminde uygulanan aşılar ise 2 doz olarak uygulanmaktadır.

“TEDAVİNİN AMACI VİRÜS HÜCRESİNİ YOK ETMEK”

“HPV bulaşıcıdır ve her bireyin bağışıklık sistemi ve genetiği bu virüsle yeterince mücadele edemeyebilir” diyen Dr. Köksal, şöyle konuştu: “Virüsleri öldüren krem ​​veya haplarla tedavi yoktur. Tedavinin amacı viral hücreyi yok etmektir. Dermatolojide HPV hastalarında ilk tercih edilen tedavi yöntemi -190 derecede sıvı nitrojen ile kriyoterapidir. Bu yöntem hem hasta hem de doktor açısından oldukça güvenlidir.” Kolayca tekrarlanabilen ve hastanın günlük yaşantısına devam etmesine olanak sağlayan bir yöntemdir” diye konuştu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber