Hindistan: Ukrayna’da insanları Rusya adına savaşmaya zorlayan bir ağ keşfettik

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Kızılderililerin Ukrayna’daki savaşa katılmaları için kandırıldığına dair tüm vakaların Moskova ile “şiddetle tartışıldığını” söyledi.

REKLAM

Hindistan, genç erkekleri iş vaadiyle Rusya’ya çeken ancak onları Ukrayna’da savaşmaya zorlayan “büyük bir insan kaçakçılığı ağını” ortaya çıkardığını söyledi.

Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI), plan kapsamında şu ana kadar yaklaşık 35 kişinin Rusya’ya gönderildiğini kaydetti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Kızılderililerin savaşa katılmaları için kandırıldığına dair tüm vakaların Moskova ile “şiddetle tartışıldığını” söyledi.

CBI, Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinde faaliyet gösteren insan tacirlerinin, sosyal medya platformlarını kullanarak ve yerel acenteler aracılığıyla insanları hedef aldığını söyledi.

Açıklamaya göre, Rusya’da bazı erkekler “şüpheli özel üniversitelere” kabul ediliyor; “ücretsiz indirimli vize uzatma” imkanı sunulmaktadır.

Aileleri, orduda “yardımcı” olarak çalışmak umuduyla Rusya’ya giden en az iki adamın ön saflarda savaşırken öldüğünü söyledi.

Gözaltılar var

Olayla ilgili olarak başkent Yeni Delhi ve Mumbai’nin de aralarında bulunduğu birçok yere baskınlar düzenlendi ve çok sayıda kişi gözaltına alındı; Bazı belgeler ve elektronik kayıtların yanı sıra toplam 50 milyon rupi (605.000 $) tutarında nakit ele geçirildi.

Bu ay sosyal medyada dolaşan videolarda yedi adam, Rusya’ya turist vizesiyle gittiklerini ancak artık Rus ordusunda hizmet etmek zorunda kaldıklarını ve evlerine dönmek için Hindistan hükümetinden yardım istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Randhir Jaiswal, “Bazı videolar gördük ve bu insanlarla iletişim kurmaya çalışıyoruz” dedi.

Onlarca yıldır Moskova ile yakın bağları olan Yeni Delhi, Rusya’yı Ukrayna ile olan savaştan dolayı kınamayı reddederek, her iki tarafı da anlaşmazlığı diyalog ve diplomasi yoluyla sona erdirmeye çağırdı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber