Eski İsrail Başbakanı: Netanyahu güçlü görünme pahasına mahkumları riske atabilir

İsrail Ordu Radyosuna konuşan Barak, Gazze’deki İsrailli esirler ve Başbakan Netanyahu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Barak, “Netanyahu için güçlü görünmek anlaşma yapmaktan daha önemli, o rehinelerin hayatlarını riske atmaya hazır” dedi. Dedi.

İsraillileri hükümet karşıtı protestolar düzenlemeye çağıran Barak, şunları söyledi: “3 hafta boyunca gece gündüz Knesset’i (İsrail parlamentosu) çadırlarla çevreleyecek 300.000 vatandaşa ihtiyacımız var.”

Barak, Netanyahu’nun ancak süresinin dolduğunu anlayacağını ve ülkede yaşamı durduracak bu protestolar konusunda artık kendisine güvenilmediğini savundu.

Başkent Tel Aviv’de dün Eliezer Kaplan Caddesi’nde toplanan İsrail vatandaşları erken seçim talebiyle gösteri düzenledi, polisin sert müdahalesinin ardından 21 protestocu gözaltına alındı.

Dolaylı müzakereler, Mossad Direktörü David Barnea, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani başkanlığındaki İsrail heyetinin katılımıyla 23 Şubat’ta Paris’te başladı. Mısır istihbaratı Abbas Kemal ve Hamas heyeti.

Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasında imzalanan esir takası anlaşması kapsamında 13 Şubat’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de bir toplantı gerçekleşti.

ABD, Katar, Mısır ve İsrail’den yetkililerin katıldığı toplantıdan herhangi bir gelişme olmadı.

Bu görüşmenin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın yeni bir öneri ortaya koymadığını” öne sürerek, alt düzey yetkililerin katılacağı Kahire’deki esir takası görüşmelerine heyet göndermeyi reddetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber