Bilim insanları zamanın tersine döndüğüne dair kanıt buldu

Almanya’daki Darmstadt Teknoloji Üniversitesi’nden iki araştırmacı tarafından yürütülen araştırma, cam gibi belirli malzemelerin yapısında zamanın gerçek “karışımına” odaklanıyor.

Independent’ın raporuna göre; Zamanın tam olarak doğrusal davranmadığı ortaya çıktı. Çalışma, malzemelerin bileşiminin zaman içinde nasıl değiştiğini inceledi.

Cam, insanların her gün kullandığı nesneler arasında en büyüleyici yapılardan birine sahiptir. Daha geleneksel moleküler yapıları takip etmek yerine, cam molekülleri aslında sürekli olarak yeni yerlere düşüyor. Bu nedenle cam, zamanı moleküler düzeyde sürekli olarak tersine çevirir.

Bu fikri test etmek için cam yapılar dağınık lazer ışığı kullanılarak izlendi. Cam örneklerinin yeni düzenlemelere taşındığını ve yeniden şekillendiğini gözlemlediler.

Profesör Blochowicz, “Moleküllerdeki küçük dalgalanmaların ultra duyarlı bir kamera kullanılarak belgelenmesi gerekiyordu. Salınım yapan molekülleri gözlemleyemezsiniz.” dedi.

Cam bu şekilde dahili olarak hareket ettiğinden, bilim adamlarının değişikliklerin ileri mi yoksa geri mi gerçekleştiğini söylemesi imkansızdır.

Bu büyüleyici bir düşünce; İnsanları zaman yolculuğuna yaklaştırmayacak olsa da, her gün kullandığımız bazı malzemeler hakkındaki düşüncelerimizi kesinlikle değiştirecek.

Bu, bilim adamlarının 2023’te zaman yolculuğuyla ilgili teorik olarak neyin mümkün olabileceğine dair anlayışımızı değiştirebilecek yeni bir çalışma yayınlamasının ardından geldi.

Aslına bakılırsa araştırma, herkesin zamanda geriye gidebileceği kavramını dışlıyor. Çalışma, ışık ve onun diğer nesnelerle ilişkisi üzerine yapılan yeni bir çalışma sayesinde, evrendeki zamanın yalnızca tek bir yönde hareket edebileceğini buldu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber